DraftSight

DraftSight od spoločnosti Dassault Systemes je výkonný nástroj na tvorbu, editáciu, zdieľanie súborov DWG a DXF súborov. Produkt je postavený na vyspelej technológii a je určený pre konštruktérov a dizajnérov,  ktorí využívajú platformy Windows, Mac alebo Linux.

draft sight screenDraftSight disponuje intuitívnym rozhraním, ktoré užívatelia tradičných 2D CAD aplikácií veľmi dobre poznajú. Podporované súbory formátov sú *.dwg a *.dxf. V obidvoch prípadoch DraftSight poskytuje kompatibilitu so súbormi od verzie R12 až po najnovšiu.

V roku 2019 prišlo v DraftSighte k významným zmenám, pričom tou najzásadnejšou je ukončenie platnosti všetkých free verzií. Ich fungovanie končí k 31.12.2019. Potom už nebude možné verzie zdarma spúšťať, využívať a ani nebudú v produktovej ponuke a nebudú ani v produktovej skupine. Všetky balíčky DraftSight 2019 sú už spoplatnené, ale zároveň rozšírené o nové funkcie.

Samostatné licencie DraftSight

 • DraftSight Standard – najnižší balíček nahrádza pôvodnú free verziu, oproti ktorej je rozšírený o niektoré funkcie a možnosti z vyšších balíčkov. Je určená pre širokú verejnosť a aj komerčné použitie.
 • DraftSight Professional – tento balíček rozširuje základnú licenciu DraftSight Standart a je určený pre malé a stredné spoločnosti, ktoré potrebujú 2D CAD softvér na profesionálnej úrovni. DraftSight Professional disponuje funkciami, ktoré umožňujú výrazne skrátiť čas navrhovania (dynamické zadávanie rozmerov, rýchle orezávanie, preddefinované hladiny, orezanie šrafovania a pod. ), prémiovými nástrojmi (manažér atribútov krokov, hromadná tlač, PDF podklad a pod.), knižnicou popisných polí a rámčekov výkresov, databázou normalizovaných súčastí DraftSight Toolbox a programovacím rozhraním (makrá, LISP, API).
 • DraftSight Premium - najvyšší balíček rozširuje 2D funkcionalitu DraftSight Professional o možnosť parametrického kótovania a zadávania geometrických väzieb k načrtnutým entitám (zvislá, vodorovná, sústredná väzba a pod.) DraftSight Premium ako nové ponúka 3D modelovanie pomocou funkcií, akými sú napríklad vysunutie, rotácia a ťahanie po krivke, ale aj prvky pre editáciu vytvorených plošných a objemových modelov, polí, zrkadlení, zrazení, zaoblení, atď.

Samostatné licencie môžete kúpiť na oficiálnych stránkach draftsight.com. Pre všetkých je k dispozícii zdarma 30 – dňová skúšobná verzia DraftSight Professional.
Na samostatné licencie výrobca poskytuje len mailovú podporu pre inštaláciu a aktiváciu produktu. Pre otázky súvisiace s používaním produktu je k dispozícii iba oficiálne fórum.

Sieťové licencie DraftSight

 • DraftSight Enterprise - základná korporačná licencia je určená pre stredné a veľké spoločnosti. Svojou funkcionalitou zodpovedá balíčku DraftSight Professional, naviac však ponúka sieťové licencovanie (minimálny nákup sú dve licencie), možnosť hromadnej administratívnej inštalácie a plnú technickú podporu.  
 • DraftSight Enterprise Plus – rozšírená korporačná licencia je určená pre stredné a veľké spoločnosti s náročnými požiadavkami v oblasti 2D kreslenia aj 3D modelovania. Svojou funkcionalitou zodpovedá balíčku DraftSight Premium, naviac však ponúka sieťové licencovanie (minimálny nákup sú dve licencie), možnosť hromadnej administratívnej inštalácie a plnú technickú podporu.  

V prípade záujmu o DraftSight Enterprise/Plus nás bez obáv kontaktujte.

Hlavné výhody DraftSight

 • Česká lokalizácia produktu
 • Prispôsobivosť užívateľského rozhrania
 • Ľahký prechod pre užívateľov iných 2D CAD systémov
 • Podpora platformy Windows, Linus, MAC
 • Využitie podporných súborov šablón (*.dwt) a ponúk menu (*.cui, *.mnu, *.mns)
 • Plná kompatibilita DWG a DXF, podpora pre PDF
 • Plná česká technická podpora korporačných licencií
 • Rozsiahle možnosti odborných školení a konzultácií

DraftSight fórum

Užívatelia sa môžu zadarmo registrovať na českom komunitnom fóre DraftSight, kde získajú prístup k množstvu užitočných vzdelávacích zdrojov. Hlavným prínosom sú výučbové videá, často kladené otázky, riešenie záležitostí z oblasti inštalácie a licencovania, pracovné postupy v DraftSighte a ďalšie. 
Je taktiež možnosť využitia celosvetového oficiálneho webu DraftSight Community, ktorý je v anglickom jazyku a obsahuje množstvo výučbových materiálov, iQuestions a prístup k blogom. 

Skúšobná verzia DraftSight

Pre všetkých je k dispozícii zadarmo 30 – dňová skúšobná verzia DraftSight Professional. Pre jej sprevádzkovanie si na oficiálnych stránkach (draftsight.com) stiahnete inštaláciu DraftSight pre váš operačný systém a na začiatku inštalácie vyberiete ako typ licencie Bezplatná 30denní zkušební verze (Free 30-Day Trial).

Upozorňujeme, že skúšobnú verziu možno na jednom počítači použiť len raz ( použitie skúšobnej verzie DraftSight Professional zároveň ukončí aj platnosť predchádzajúcej free verzie DraftSight).


";